Инфекциите, причинени от гъбички, известни също като „микози“, могат да засегнат всяка част на тялото. Микозите, поразяващи ноктите на ръцете и краката се наричат онихомикози. Те се развиват за дълъг период от време и много често сме склонни да не забелязваме фините промени, които се появяват в началото.
Лечението на микоза на кожата и особено на ноктите на краката може да отнеме от 6 месеца до една година. Тъй като превенцията винаги е най-доброто лекарство, важният въпрос е: кои са факторите, причиняващи появата на онихомикоза и как да избегнем заразяване?
Как се развива онихомикозата?
Гъбичките процъфтяват на горещи и влажни места като спортни зали, басейни, бани и дори чорапи от синтетичен материал и затворени обувки. Тъй като гъбичните спори могат да оцелеят в продължение на месеци на такива места, рискът от инфекция се увеличава.
Микоза на ноктите се появява, когато гъбичката навлезе през отвор в нокътя и обикновено най-податливи са ноктите, които вече са наранени. След това микозата причинява леко възпаление, което кара нокътя да се одебели и леко да се отдели от нъкътното легло. Освободеното по този начин пространство започва да служи като резервоар за разрастването на бактерии и гъбички, което води до постепенно обезцветяване на нокътя.
Кои фактори могат да улеснят заразяване с гъбички по ноктите?
Един от най-лесните начини да се събудите с гъбички на ноктите е при контакт със заразена повърхност. Това може да се случи в помещения с влажна среда, като тези, споменати по-горе, или когато споделяте лични вещи като чорапи, обувки, хавлии или инструменти за маникюр или педикюр с човек, който вече е заразен.
В допълнение, някои рискови фактори допринасят за развитието на микози, като:
- Диабет;
- Псориазис;
- Заболявания, компрометиращи кръвообръщението;
- Отслабена имунна система;
- Възраст над 65 години;
- Изкуствени нокти;
- Травми на ноктите;
- Наранявания на кожата около ноктите;
- Престой във влажна среда за продължителен период от време;
- Тесни обувки;
- Чорапи от синтетични материи;
- Публични басейни и съблекални;
- Не добра хигиена.
При диабет или отслабена имунна система, лечението е особено важно. Самото заболяване създава по-кисела среда върху кожата и ноктите, те се разрушават и при пряк контакт в среда, където може да има гъбички, заразяването става лесно.
Ранната диагностика и лечение се препоръчват за всеки, който има гъбички. Когато се идентифицират рано и се лекуват, ноктите могат да се възстановят изцяло. Лечението може да предотврати и разпространението на гъбичките в различни части на тялото и пренасянето им към други хора.
Колко важна е диагностиката и лечението на гъбички по ноктите?
Гъбичната инфекцията на ноктите не може да се счита за излекувана до израстване на напълно нов нокът без микоза. Въпреки, че това е показател, че нокътят вече е здрав, не сте застраховани срещу последващо заразяване. При леки до умерени гъбични инфекции локално се прилагат антимикотични продукти като лечебен лак за нокти, съдържащ активни съставки, които предотвратяват растежа на гъбичките и ги унищожават.
При тежки случаи може да има трайно увреждане на нокътя, което да наложи неговото хирургично отстраняване. При някои хора гъбичките на ноктите могат да бъдат трудни за лечение и първият кръг медикаменти да не е в състояние да ги премахне.
Ранната диагностика и своевременното лечение предотвратяват по-тежка гъбична инфекция. Основните усложнения, които могат да възникнат са:
- Трайна загуба на засегнатия нокът;
- Обезцветяване на заразения нокът;
- Разпространение на инфекция в други области на тялото или в кръвния поток;
- Развитие на бактериална кожна инфекция;
И накрая, не забравяйте, че е особено важно да се консултирате с Вашия лекар, ако попадате в някоя от рисковите групи, които са по-податливи на заразяване с гъбички по ноктите.