Това важи както за самото помещение, така и за работното място на маникюристките и педикюристките. Салонът трябва да бъде безупречно чист, което включва чисти повърхности за работа, чисти огледала, чисти мивки, чист под и санитарни помещения.
Загледайте се дали маникюристките носят престилки и как изглеждат самите те? Ако по тях има петна или изглеждат износени и зацапани, това изпраща ясен сигнал, че персоналът не е особено старателен в поддържането на хигиена на работното място. Опитайте се да огледате и инструментите за работа – пили, ножички, клещи. Изглеждат ли те нови и чисти? Дезинфекцират ли се след употреба? Също така обърнете внимание на самата работа на маникюристите – дали те са концентрирани и дали се стараят при оформянето и почистването на ноктите. Ако те са разсеяни в разговори с колеги или по телефона, шансът да пропуснат да дезинфекцират инструментите си или да ви порежат е много по-голям.
Ако има конкретни хигиенни нареждания в салона, те ще бъдат сложени на видимо място.
Когато си правите педикюр е по-добре да изберете салон, в който се използват предпазни найлонови пликове за вана за еднократна употреба. Те се слагат преди ваната да се напълни с вода.
В случай, че се ползват метални пили за нокти, обърнете внимание дали те се дезинфекцират след употреба. А ако инструментите са еднократни – те трябва да се хвърлят след работа при всеки клиент.
Попитайте дали се ползва автоклав за стерилизация на инструментите. Дезинфекция и стерилизация са две различни неща. Металните инструменти е редно да се стерилизират в специални уреди. Имате право да попитате дали салонът разполага с такъв уред.
Разбира се, проследяването на тези изисквания за хигиена може да бъде наистина трудно. Ако искате да сведете риска до минимум, донесете собствени инструменти за работа – пила, пила за полиране, избутвач за кожички и клещи за кожички. Също така е препоръчително да не епилирате или бръснете краката си поне 24 часа преди педикюр, за да предпазите кожата си от раздразнения или инфектиране.
Може всичките тези мерки да ви звучат прекалено претенциозни, но винаги е по-добре да сте сигурни, отколкото да рискувате. Периодът за излекуване на често срещаната инфекция онихомикоза (гъбички по ноктите) може да бъде над 6 месеца, които със сигурност искате да си спестите.
Онихомикозата е трудна и упорита гъбична инфекция, която засяга самия нокът. Лечебният лак Polinail® е със специалната технология ONY-TEC ®, посредством която активната съставка Циклопирокс прониква в нокътя. Polinail® е лесен за употреба, без миризма, прозрачен и дискретен, което го прави подходящ и за мъже. Прилага се веднъж дневно, вечер преди лягане в продължение на поне 6 месеца при гъбички по ноктите на ръцете и между 9-12 месеца при гъбички по ноктите на краката. Не прекъсвайте лечението и бъдете постоянни. Повече за продукта прочетете тук: https://polinail.bg/?page_id=29.