На този отговор никой не може да отговори еднозначно както и когато ни боли корем – не можем със сигурност да твърдим, че вероятната причина е само една. Но пък е добре да сме информирани кои са вероятните проблеми, за които белите петънца по ноктите могат да сигнализират. Както знаем – своевременните мерки спестяват много нерви и главоболия.
Левконихия. Именно така се наричат тези мънички бели петна по ноктите, които ту изчезват, ту се появяват. Те представляват струпване на протеина, който се намира в роговия слой, при което се губи прозрачността му. Обикновено се местят към края на нокътната плочка при нейния растеж и стигат до край и за около 8 седмици. Наблюдават се по-често в детска възраст и при жените, по-рядко при мъжете. Обикновено са под формата на точки или чертички с големина от 1 до 3 мм, но може да бъде покрита и цялата повърхност на нокътя.
Външни причини:
- Механично нараняване – това може да е лек или по-сериозен удар, прещипване на пръстите, травми при грижа за маникюра (залепване на изкуствен маникюр, агресивно избутване на кожичките и т.н.). Не винаги става въпрос за увреждане, което да е забележимо или осезаемо. Много често това са микротравми, които ние дори и не усещаме, но нокътят ни реагира.
- Използване на некачествени продукти – това може да е агресивен ацетон, лак за нокти или домакинска или промишлена химия, която влиза в непосредствен контакт с ръцете и ноктите. Проблемът се задълбочава най-вече когато става въпрос за честа употреба.
- Дълготрайно съприкосновение – нанасянето на лак слой върху слой и увеличаване на времето, в което той покрива нокътната плочка.
- Неправилно израстване на нокътя – може да се получи при травма, като в тези случаи белите петънца обикновено са в краищата на нокътя и по-скоро са като малки въздушни балончета, които постепенно се изместват при растежа.
Вътрешни причини:
- Липса на витамини – намален прием на вода и неправилно хранене с по-малък прием на минерални соли, есенциални аминокиселини и витамини.
- Липса на важни микроелементи – до такава липса се стига при диети и системно недохранване. Злоупотребата с такъв неправилен режим води до рязко намаляване на нивта на цинк, желязо и калций. Най-често при липса на цинк нокътната плочка започва да се лющи и да изтънява. Възможно е и намаляване на някои сетивни възприятия като обоняние и вкус.
- Онихомикоза – възможно е белият цвят по ноктите всъщност да са гъбички. Тяхното наличие прави нокътната плочка бяла и ронлива. (прочети повече по темата)
- Бъбречни и чернодробни заболявания
- Лош метаболизъм
- Анорексия
- Анемия
- Депресия и нервно изтощение
Не трябва да се забравя, че левконихията е доста често срещана и не трябва да си приписваме сами диагнози. Ако все пак нейната поява ни притеснява, преди да отидем на лекар е хубаво да наблюдаваме белите петънца известно време, за да можем да споделим на лекаря колко често се появяват те, местят ли се при израстване на нокътя и дали увеличават размера си.
Прочети още:
Как да поддържаме здрави нокти на краката?
Нездрави и чупливи нокти, кои са причините?