Двата най-студени зимни месеца са вече зад гърба ни и поглеждайки приятните слънчеви лъчи сутрин ни се иска да не бяхме прекалявали с разточителните вечери пред телевизора, сърмите на мама, вкусните банички и топлите кроасани с шоколад.
Ето защо грабваме неизползваните от месеци маратонки и джапанки и се устремяваме към фитнес залата или плувния басейн.
В топлата и влажна съблекалня бързо разбираме,че идеята за влизане във форма ни е осенила само нас. Многото хора, събрани на едно място, топлата и влажна среда са идеалното местообитание на хилядите видове гъбички и бактерии, които се размножават бързо при тези условия и могат да ви заразят с микоза – популярното наименование на различните инфекции по кожата и ноктите, причинени от гъбички.
Съществуват повече от 230 000 видове гъбички като само 100 от тях могат да бъдат заразни и да причинят инфекции, които в зависимост от засегнатия регион биват повърхностни или дълбоки. С добра хигиена и няколко задължителни правила, които трябва да следваме можем да избегнем лесно заразяването.
Нека обърнем внимание и на някои истини и митове за гъбичките по ноктите:
-
Сокът от лимон може да ни отърве от гъбичките по ноктите
МИТ: Сокът от лимон не въздейства върху микозата, нещо повече. Той съдържа киселини, които изложени на висока температура могат да ви причинят петна по кожата или в по-тежки случаи дори изгаряне. Съществуват много по-надеждни и достъпни медикаменти за локално приложение с противогъбична активна съставка, които са по-ефективни и не вредят на здравето. Тя предотвратява растежа на гъбичките и ги унищожава.
-
Микозата може да бъде повече от един вид
ИСТИНА: Видовете микоза са пропорционани на видовете гъбички. Основните два вида са:
- Т.нар. tinea pedis, известна като „крак на спортиста“, която обхваща кожата между пръстите, обикновено на краката. Тя може да бъде придружена от бактериална инфекция и в някои случаи лечението може да отнеме няколко месеца.
- Pityriasis versicolor (разноцветен лишей) е повърхностна гъбична инфекция. Основно с нея се заразяват млади хора, особено активно спортуващи с повишена потна и мастна секреция.
-
Маслото от чаено дърво убива гъбичките
МИТ: Маслото от чаено дърво се прилага при лечението на инфекции поради антисептичните му свойства и способността му да прониква в епидермиса. Добър вариант е при третиране на рани или изгаряния. Важно е обаче да се знае, че може да има и сериозни странични ефекти като кожни раздразнения, алергични реакции, усещане за парене и зачервяване в областта на прилагане.
-
Пилата за нокти може да пренесе заразяването
ИСТИНА: Микозата се предава по различни начини. Препоръчва се да не се споделят с други хора лични вещи като сандали, обувки, бельо, тоалетни принадлежности.
Начините на заразяване са чрез:
- Контакти с домашни любимци;
- Обществени душове;
- Сауни, басейни;
- Споделяне на кърпи/хавлии с други хора;
- Споделяне на обувки, ботуши, ръкавици, дрехи;
- Използване на нестерилни ножици и инструменти за маникюр;
- Носенето на влажни дрехи за продължително време.
-
Микозата на ноктите е същата като тази на кожата
МИТ: Съществуват различни видове гъбички и следователно различни видове микоза. Микозата на кожата може да бъде или да не бъде еднаква с тази на ноктите в зависимост от гъбичката, която е причина за инфекцията. Разликата е голяма и при лечението – микозата на ноктите е много по-трудоемка и отнема повече време. Това е така, защото лечението на ноктите завършва чак след израстването на нов нокът, което отнема средно една година.
-
Заразяването може да се разпространи от един нокът на друг или от ноктите да премине към кожата
ИСТИНА: Тъй като заразяването настъпва при директен контакт, напълно е възможно заразен нокът да предаде проблема към друг и също така към кожата. Това се случва по-често при гъбичките на ноктите на краката и по-рядко при тези на ръцете.
-
Използването на лак за нокти не възпрепятства лечението
МИТ: Лакът за нокти възпрепятства проникването на лекарството и намалява неговата ефикастност. По този начин се удължава много периода на лечение. Препоръчва се използването на антимикотични лакове за нокти с широк спектър на действие за локално приложение върху ноктите на ръцете и на краката.
-
Оралните антигъбични препарати могат да окажат негативно влияние на черния дроб
ИСТИНА: Тези медикаменти се метаболизират единствено в черния дроб, което може да го свръхнатовари или увреди. Ето защо при хора с проблеми, свързани с функционирането на този орган не се предписват орални противогъбични средства за лечение.
Лечение
Има достъпни, ефективни и безопасни методи за лечение на гъбички по ноките. Но въпреки това, лечението изисква упоритост и търпение, тъй като е продължителен процес. Понякога пациентът спира лечението, защото засегнатата област изглежда възстановена, но всъщност окончателното излекуване все още не е постигнато. Лечението може да бъде системно (с лекарства през устата) или локално (с лечебен лак за нокти) и в зависимост от тежестта на случая може да е необходима комбинация от двата метода.